کپی تریدینگ؛

راهنمای جامع برای سرمایه‌گذاری هوشمندانه

کپی تریدینگ (Copy Trading)، به معنی کپی کردن معاملات یک معامله‌گر حرفه‌ای است؛ به این صورت که، شما به عنوان «سرمایه‌گذار» (Investor) با معامله‌گر حرفه‌ای موردنظرتان به عنوان «مستر» (Master) توافق می‌کنید تا بر اساس اصول معین و پرداخت کارمزد، تمام استراتژی‌های او را کپی و همگام با او معامله کنید. این طرح در واقع نوعی استراتژی معاملاتی و یک روش معامله‌گری غیرمستقیم است که به موجب آن تمام معاملات ارائه‌دهنده در حساب سرمایه‌گذار کپی می‌شود.
کپی تریدینگ از ارائه‌‌دهنده (Master)، سرمایه‌گذار (Investor) و کارگزاری (Brokerage) تــشکیل شده و در ادامه توضیح داده‌ایم که چرا این نوع ترید کردن برای هر سه طرف سودآور است.
تا انتها همراه ما باشید.

1. ارائه‌دهنده (Master) در اوتت کیست؟

ارائه‌دهنده که اصطلاحاً به آن مستر می‌گویند، یک تریدر حرفه‌ای با پیشینه‌ی مثبت و موفقیت‌های زیاد است. این فرد می‌تواند پس از ثبت‌نام در اوتت و تایید شدن از طرف این کارگزاری، نام کاربری دلخواه برای خود تعیین کند. یکی از مواردی که مستر (ارائه‌دهنده) تعیین می‌کند، مبلغ دپوزیت اولیه است. به این معنی که، مستر اعلام می‌کند هر سرمایه‌گذاری که قرار است به حساب معاملاتی من وصل شود باید به طور مثال 50 دلار واریز وجه اولیه داشته باشد. یعنی در واقع، این ارائه‌دهنده است که میزان دپوزیت اولیه‌ی برای کپی‌تریدینگ را تعیین می‌کند نه سرمایه‌گذار. سرمایه‌گذار فقط میزان سرمایه‌ای که می‌خواهد درگیر معامله شود را مشخص می‌کند و تعیین دپوزیت اولیه با او نیست.

2. از کجا می‌توان مستر را انتخاب کرد و به حساب او وصل شد؟

در اوتت، یک لیدربورد وجود دارد که در واقع داشبورد کپی تریدینگ این کارگزاری است و فهرست کاملی از ارائه‌دهنده‌ها را نمایش می‌دهد. در این قسمت، مستر شرایط و پیش نیازهای ارائه‌ی استراتژی‌های خود را اعلام می‌کند. کپی‌کننده پس از انتخاب مستر موردنظر خود از لیدربورد، به حساب او وصل می‌شود. پس از وصل کردن حساب‌ خود به حساب ارائه‌دهنده، می‌تواند علاوه بر نام حساب، تمام معاملات باز، استراتژی‌ها و تاریخچه‌ی فعالیت‌های مستر را به طور کامل ببیند. در این حالت برای مستر یک ایمیل از طرف اوتت ارسال می‌شود که یک سرمایه‌گذار جدید به او وصل شده است و اصطلاحاً Subscribe کرده است. مستر نیز می‌تواند میزان دپوزیت و حجم و نوع معاملات سرمایه‌گذار را ببیند اما دخل و تصرفی در آن ندارد. هر زمان که سرمایه‌گذار کپی تریدینگ را لغو کند نیز یک ایمیل برای ارائه‌دهنده ارسال می‌شود. یعنی تمامی ورودی‌ها و خروجی‌ها از طریق ایمیل به ارائه‌دهنده اطلاع داده می‌شود.

3. کپی‌کننده (Investor) در اوتت کیست؟

کپی‌کننده که اصطلاحاً به آن سرمایه‌گذار یا Investor می‌گویند فردی است که به هر دلیلی خودش نمی‌خواهد ترید کند و می‌خواهد استراتژی‌های یک فرد حرفه‌ای را رونویسی کند. سرمایه‌گذار برای کپی کردن معامله‌های مستر باید در وهله‌ی اول در اوتت ثبت نام کرده باشد و یک حساب معاملاتی فعال داشته باشد. فردی که حساب فعال دارد می‌تواند از فهرست تریدرهای حرفه‌ای اوتت، فرد موردنظرش را انتخاب و رونویسی معاملات او را آغاز کند. برای انتخاب مستر می‌تواند تاریخچه‌ی معاملاتی افراد مختلف را مورد بررسی قرار دهد و تریدری که استراتژی‌هایش جذاب‌تر است را انتخاب کند. پس از انتخاب ارائه‌دهنده، باید واریز وجه اولیه که مستر تعیین کرده را انجام دهد و به همین سادگی، مراحل کپی تریدینگ آغاز می‌شود.

4. آیا امکان اعمال تغییر در معاملات از طرف سرمایه‌گذار وجود دارد؟

مزیت کپی تریدینگ این است که سرمایه‌گذار می‌تواند در صورت تمایل تغییرات موردنظر خود را اعمال کند. به طور مثال، زمانی که احساس می‌کند لازم است دقیقاً معامله‌ای برعکس معامله مستر باز کند می‌تواند این دستور را در حساب خود اجرایی کند. یا می‌تواند برای تمامی معامله‌های خود حد سود، حد ضرر یا لیمیت تعیین کند یا حجم معامله را کم یا زیاد کند. البته توجه داشته باشید که این تغییرات روی پوزیشن‌های جدیدی که مستر باز می‌کند اعمال می‌شود. یعنی معامله‌های در حال اجرا تا بسته نشوند تغییری روی آن‌ها انجام نمی‌شود.

5. آیا سرمایه‌گذار می‌تواند مستر خود را تغییر دهد؟

در اوتت هر مشتری می‌تواند حداکثر 3 حساب کپی‌تریدینگ و فقط 1 مستر برای هر حساب انتخاب کند. بر همین اساس هم می‌تواند در صورت تمایل مستر خود را عوض کند. اما توجه داشته باشید، در صورت تغییر دادن مستر، تمامی معاملات باز که از حساب ارائه‌دهنده کپی شده، بسته می‌شود و تمامی کمیسیونی که کپی‌کننده باید به ارائه‌دهنده پرداخت می‌کرده نیز از حساب او کم می‌شود. یعنی به این صورت نیست که سرمایه‌گذار بدون پرداخت کمیسیون مستر قبلی بتواند مستر جدید برای خود انتخاب کند.

6. با چه میزان دپوزیت اولیه می‌توان در کپی ترید اوتت ثبت نام کرد؟

برای آغاز کپی‌تریدینگ در اوتت لازم است حتماً در این کارگزاری ثبت نام و حداقل یک حساب سرمایه‌گذاری افتتاح کنید. حداقل واریزی در این کارگزاری 100 دلار است. اگر از قبل حساب دارید، به واریز وجه دوباره نیاز نیست و می‌توانید با مبلغی که مستر تعیین کرده، کپی از معاملات او را شروع کنید. یعنی در واقع در کارگزاری اوتت، این ارائه دهنده است که میزان دپوزیت اولیه‌ برای کپی‌تریدینگ را تعیین می‌کند.

7. آیا ارائه‌دهنده به سرمایه‌ی کپی‌کننده دسترسی دارد؟

در کپی تریدینگ، شما بودجه‌ی خود را در اختیار مستر (ارائه‌دهنده) قرار نمی‌دهید. مالکیت و کنترل کامل سرمایه دست خودتان است و هیچ شخص دیگری به پول، سرمایه و حساب شما دسترسی ندارد.

مزایای Copy Trading اوتت چیست؟

اوتت، به عنوان پل ارتباطی بین مستر و سرمایه‌گذار، فرصت‌های سودآوری را برای تمامی کاربران خود، با هر سطح از دانش و مهارت مهیا کرده تا افراد مختلف بتوانند به پشتوانه‌ی تجربه و سابقه‌ی درخشان معامله‌گران حرفه‌ای، به آسان‌ترین روش ترید کنند. از جمله مزایای کپی ترید کردن در این کارگزاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انعطاف‌پذیری

اولین مزیت کپی‌تریدینگ اوتت این است که شما می‌توانید بدون دخالت دادن خود در هیجانات و فراز و فرودهای بازارهای مالی، ترید کنید؛ و اگر ارائه‌دهنده‌ی خوبی پیدا کرده باشید نیز می‌توانید از سود معاملات او سود کنید.

دسترسی آسان

کپی تریدینگ برای تمام سرمایه‌گذاران، در هر سطح از مهارت و دانش معامله‌گری قابل دسترسی است. حتی اگر تریدر هستید هم با کپی‌تریدینگ این فرصت را دارید بدون حضور فعال در این بازار، با تکیه بر موفقیت دیگر تریدرها به معامله‌گری ادامه دهید.

کاهش میزان ضرر

از دیگر مزیت‌های Copy Trading اوتت این است که می‌توانید خودتان برای معامله‌های کپی شده حد ضرر تعیین کنید و ریسک سرمایه را کاهش دهید.

افزایش ضریب سود

در کپی تریدینگ اوتت شما این فرصت را دارید که روی معاملات چندین تریدر مختلف سرمایه‌گذاری کنید و به این ترتیب می‌توانید ضریب سود خود را افزایش دهید. چون اگر حتی یکی از معامله‌ها وارد ضرر شود، ممکن است در معامله‌ی دیگری روی سود باشید. البته این در حالی است که چند حساب به عنوان سرمایه‌گذار افتتاح کرده باشید تا بتوانید به طور هم‌زمان از چند ارائه‌دهنده (مستر) کپی کنید.

شفافیت سیستم کپی تریدینگ

در این سیستم به طور کامل می‌توانید تاریخچه و جزئیات حساب‌های مسترها را ببینید و در جریان کامل فعالیت‌های آن‌ها باشید و با در اختیار داشتن اطلاعات کامل، مناسب‌ترین مستر را برای حساب سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید.

استفاده بهینه از زمان

کپی کردن از روی دست متخصصان مزیتش صرفه‌جویی در زمان است و برای افراد پرمشغله‌ای که زمان کافی برای رصد کردن دایمی بازارهای مالی ندارند، گزینه‌ی مناسبی به‌شمار می‌آید.

تنوع و کاهش ریسک

کپی استراتژی‌های چند معامله‌گر کمک می‌کند تا ریسک معاملات در دارایی‌های مختلف پخش شود، شانس سود افزایش یابد و احتمال ضرر کمتر شود. شما با کپی کردن چندین معامله‌گر با استراتژی‌های مختلف، می‌توانید پورتفولیوی متنوعی داشته باشید و ریسک و سودهای متنوعی را در اوتت تجربه کنید.

فرصت آموزشی

کپی تریدینگ علاوه بر تمام موارد یادشده در بالا، یک فرصت یادگیری عالی برای سرمایه‌گذاران تازه کار است که استراتژی‌های معاملاتی و فراز و فرودهای بازارهای مالی را بهتر بشناسند و از دانش و تجربه‌ی متخصصان باتجربه بهره‌مند شوند.

از دیگر مزیت‌های کپی تریدینگ اوتت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کپی تریدینگ مناسب چه افرادی است؟

کپی تریدینگ برای طیف متنوعی از افراد مناسب است. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرمایه‌گذاران تازه کار:

کسانی که تازه وارد تجارت یا دنیای معامله‌گری می‌شوند و فاقد تجربه‌ی کافی برای تصمیم‌گیری آگاهانه در دنیای پیچیده بازارهای مالی هستند.

حرفه‌ای‌های پرمشغله:

افرادی که برنامه‌های کاری فشرده دارند و برای مدیریت فعال سرمایه‌گذاری‌های خود به اندازه کافی وقت ندارند اما همچنان می‌خواهند در بازار حضور داشته باشند.

سرمایه‌گذاران ریسک گریز:

افرادی که رویکرد غیرمستقیم را ترجیح می‌دهند و به دنبال استراتژی‌هایی با ریسک کمتر در مقایسه با تصمیمات فردی خودشان هستند.

متقاضیان یادگیری:

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از معامله‌گران باتجربه بیاموزند و در عین حال هم سبد سرمایه‌گذاری متنوعی داشته باشد.

کپی تریدینگ یعنی شما به عنوان سرمایه‌گذار یک تریدر را انتخاب می‌کنید و طبق قراردادی که با هم می‌بندید، تمام فعالیت‌های او به طور خودکار در حساب شما کپی می‌شود. اما در سوشال تریدینگ که در لغت یعنی «معامله‌گری اجتماعی»، تریدرها دور هم جمع می‌شوند و استراتژی‌ها و راهکارهای خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. در واقع این افراد با به اشتراک‌گذاری افکار و تحلیل‌هایشان، برای کسب سود بیشتر به یکدیگر کمک می‌کنند.
در سوشال تریدینگ اغلب گروه‌ها به دنبال اطلاعات دست اول هستند تا به پشتوانه‌ی آن برای باز کردن یا نکردن یک معامله تصمیم‌گیری کنند. اما در کپی تریدینگ، فرد مستقیماً می‌خواهد به واسطه پرداخت کارمزد، از تجربه‌ی افراد حرفه‌ای استفاده کند.

میرور تریدینگ (Mirror Trading) نیز یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار معامله‌گری است. در این روش تمامی فعالیت‌های تریدر حرفه‌ای به صورت لحظه‌ای در حساب شما کپی می‌شود اما برعکس کپی تریدینگ شما در میرور تریدینگ نمی‌توانید دخل و تصرفی روی معامله‌ها داشته باشید و همه چیز به صورت خودکار انجام می‌شود. این در حالی است که در روش کپی تریدینگ، سرمایه‌گذار می‌تواند در لحظه‌ی از معامله خارج شود.

کلام آخر

کپی تریدینگ برای تمام افراد، در هر سطح از مهارت و دانش معامله‌گری قابل استفاده است و فرقی ندارد تریدر باشید یا در ابتدای مسیر معامله‌گری. شما با انتخاب ارائه‌دهنده‌ی مناسب می‌توانید با سود حرفه‌ای‌ها سود کنید و تمام این‌ها مستلزم انتخاب کارگزاری مناسب است. چون، یکی از سه پایه‌ی اساسی کپی تریدینگ، کارگزاری است که بستر و تسهیلات لازم برای معامله‌گری را در اختیار دو طرف این نوع معاملات قرار می‌دهد.
اوتت دقیقاً همان کارگزاری است که با ارائه‌ی بیش از 500 نماد معاملاتی، پلتفرم‌های سی‌تریدر و متاتریدر، واریز و برداشت‌های سریع و آسان و دسترسی به معامله‌گران حرفه‌ای با سابقه‌ی درخشان، مسیر کپی معاملات را برای مشتری‌های خود هموار کرده است.
 در اوتت، شما به عنوان سرمایه‌گذار این امکان را دارید در زمان دلخواه این توافق را لغو و سرمایه‌ی خود را خارج کنید، هر زمان که صلاح دانستید میزان سود و ضرر را مشخص کنید، معامله‌ی معکوس آنچه مستر باز کرده باز کنید، حجم معامله را کم و زیاد یا حتی برای آن لیمیت تعیین کنید.
یعنی در واقع کپی‌تریدینگ در کارگزاری اوتت یک فعالیت کاملاً انتخابی و اختیاری است و هر زمان که تمایلی به ادامه دادن نداشتید می‌توانید از این طرح خارج شوید؛ یا به هر شکل که دوست دارید آن را تغییر دهید. با این تفاسیر می‌توان گفت، Copy Trading اوتت یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای شروع سفر شیرین و البته پرهیجان معامله‌گری است.

نسخه‌های وب تریدر

فرم تماس با واحد پشتیبانی

فرم تماس با ما درباره ما و پشتیبانی