کپی تریدینگ اوتت

راهنمای جامع، برای سرمایه گذاری هوشمندانه!

کپی تریدینگ (Copy Trading)، به معنی کپی کردن معاملات یک معامله‌گر حرفه‌ای است؛ به این صورت که، شما به عنوان «سرمایه‌گذار» با معامله‌گر حرفه‌ای موردنظرتان به عنوان «مستر» توافق می‌کنید تا بر اساس اصول معین و پرداخت کارمزد، تمام استراتژی‌های او را کپی و همگام با او معامله کنید. این طرح در واقع نوعی استراتژی معاملاتی و یک روش معامله‌گری غیرمستقیم است که به موجب آن تمام معاملات ارائه‌ ‌دهنده در حساب سرمایه‌گذار رونویسی می‌شود.
کپی تریدینگ از ارائه‌‌دهنده (Master)، سرمایه‌گذار (Investor) و کارگزاری (Brokerage) تشکیل شده و در ادامه توضیح داده‌ایم که چرا این نوع ترید کردن برای هر سه طرف سودآور است.

عملکرد بخش‌های متفاوت کپی تریدینگ

ارائه‌دهنده که اصطلاحاً به آن مستر گفته می‌شود، یک تریدر حرفه‌ای با پیشینه‌ی مثبت، موفقیت‌های زیاد و تجربه بالا است. مستر می‌تواند پس از ثبت‌نام در اوتت و تایید شدن از طرف این کارگزاری، نام کاربری دلخواه برای خودش تعیین کند. یکی از مواردی که مستر (ارائه‌دهنده) تعیین می‌کند، مبلغ دپوزیت اولیه است. یعنی این مستر است که اعلام می‌کند، هر سرمایه‌گذاری که قرار است به حساب معاملاتی من وصل شود، به طور مثال باید 50 دلار واریز وجه اولیه داشته باشد. یعنی در واقع، مستر میزان دپوزیت اولیه‌ی کپی‌تریدینگ را تعیین می‌کند، نه سرمایه‌گذار. سرمایه‌گذار فقط میزان سرمایه‌ای که می‌خواهد درگیر معامله شود را مشخص می‌کند و تعیین دپوزیت اولیه با او نیست.

در اوتت، یک لیدربورد وجود دارد که در واقع داشبورد کپی تریدینگ در این کارگزاری است. این داشبورد، فهرست کاملی از مسترها را نمایش می‌دهد. در این بخش، مستر شرایط و پیش نیازهای ارائه‌ی استراتژی‌های خود را اعلام می‌کند. کپی‌کننده پس از انتخاب مستر موردنظر خود از لیدربورد، به حساب او وصل می‌شود. پس از وصل شدن حساب کپی‌کننده‌ به حساب مستر، فرد قادر خواهد بود، علاوه بر نام حساب، تمام معاملات باز، استراتژی‌ها و تاریخچه‌ی فعالیت‌های مستر را به طور کامل ببیند. در این حالت برای مستر یک ایمیل از طرف اوتت ارسال می‌شود که یک سرمایه‌گذار جدید به او وصل شده و اصطلاحاً Subscribe کرده است. مستر نیز می‌تواند میزان دپوزیت، حجم و نوع معاملات سرمایه‌گذار را ببیند اما دخل و تصرفی در آن ندارد. همچنین هر زمان که سرمایه‌گذار، کپی تریدینگ را لغو کند، یک ایمیل برای مستر ارسال می‌شود. یعنی تمامی ورودی‌ها و خروجی‌ها از طریق ایمیل به مستر اطلاع داده می‌شود.

کپی‌کننده که اصطلاحاً به آن سرمایه‌گذار یا Investor نیز گفته می‌شود، فردی است که به هر دلیلی خودش نمی‌خواهد ترید کند. بنابراین تصمیم می‌گیرد، از روی یک حرفه‌ای رونویسی یا کپی کند. سرمایه‌گذار، برای کپی کردنِ معامله‌های مستر باید ابتدا در اوتت ثبت نام کرده و یک حساب معاملاتی فعال داشته باشد. فردی که حساب فعال دارد می‌تواند از فهرست تریدرهای حرفه‌ای اوتت، فرد مورد نظرش را انتخاب و رونویسی یا کپی معاملات او را آغاز کند. کپی کننده یا سرمایه‌گذار قبل از انتخاب، می‌تواند تاریخچه‌ معاملاتی مسترهای مختلف را مورد بررسی قرار دهد و تریدری که استراتژی‌هایش جذاب‌تر است را انتخاب کند. پس از انتخاب مستر، باید واریز وجه اولیه که مستر تعیین کرده را انجام دهید و به همین سادگی، کپی تریدینگ آغاز می‌شود.

مزیت کپی تریدینگ این است که سرمایه‌گذار در هر زمان و مرحله از ترید می‌تواند تغییرات موردنظر خود را اعمال کند. به طور مثال، هر زمان احساس کند، نیاز است، معامله‌ای برعکس معامله مستر باز کند، می‌تواند این دستور را در حساب خود اجرایی کند. همچنین می‌تواند برای تمامی معامله‌های خود حد سود، ضرر یا لیمیت تعیین کند یا حجم معامله را کم و زیاد کند.

سرمایه‌گذار می‌تواند در صورت تمایل مستر خود را عوض کند. اما توجه داشته باشید، در صورت تغییر دادن مستر، تمامی معاملات باز که از حساب مستر کپی شده، بسته می‌شود. بنابراین تمامی کمیسیونی که کپی‌کننده باید به مستر پرداخت می‌کرده نیز از حساب او کم خواهد شد. سرمایه‌گذار یا کپی کننده بدون پرداخت کمیسیون مستر قبلی، نمی‌تواند مستر جدیدی انتخاب کند.

برای آغاز کپی‌تریدینگ در اوتت، لازم است حتماً در این کارگزاری ثبت نام و یک حساب معاملاتی افتتاح کنید. حداقل واریزی برای شروع معامله در این کارگزاری 100 دلار است. اگر از قبل در اوتت حساب دارید، به واریز وجه دوباره نیازی نیست. می‌توانید با مبلغی که مستر تعیین کرده، کپی معاملات او را شروع کنید. در کارگزاری اوتت، این مستر است که میزان دپوزیت اولیه‌ برای کپی‌تریدینگ را تعیین می‌کند.

در معاملات کپی تریدینگ، شما بودجه‌ی خود را در اختیار مستر (ارائه‌دهنده) قرار نمی‌دهید. مالکیت و کنترل کامل سرمایه دست خودتان است و هیچ شخص دیگری به پول و سرمایه شما دسترسی ندارد.

کپی تریدینگ برای چه کسانی مناسب است؟

سرمایه‌گذاران تازه کار:

کسانی که تازه وارد تجارت یا دنیای معامله‌گری می‌شوند و فاقد تجربه‌ی کافی برای تصمیم‌گیری آگاهانه در دنیای پیچیده بازارهای مالی هستند.

حرفه‌ای‌های پرمشغله:

افرادی که برنامه‌های کاری فشرده دارند و برای مدیریت فعال سرمایه‌گذاری‌های خود به اندازه کافی وقت ندارند اما همچنان می‌خواهند در بازار حضور داشته باشند.

سرمایه‌گذاران ریسک گریز:

افرادی که رویکرد غیرمستقیم را ترجیح می‌دهند و به دنبال استراتژی‌هایی با ریسک کمتر در مقایسه با تصمیمات فردی خودشان هستند.

متقاضیان یادگیری و تنوع:

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از معامله‌گران باتجربه بیاموزند و در عین حال هم سبد سرمایه‌گذاری متنوعی داشته باشد.

تفاوت کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ یعنی شما به عنوان سرمایه‌گذار یک تریدر را انتخاب می‌کنید و طبق قراردادی که با هم می‌بندید، تمام فعالیت‌های او به طور خودکار در حساب شما کپی می‌شود. اما در سوشال تریدینگ که در لغت یعنی «معامله‌گری اجتماعی»، تریدرها دور هم جمع می‌شوند و استراتژی‌ها و راهکارهای خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. در واقع این افراد با به اشتراک‌گذاری افکار و تحلیل‌هایشان، برای کسب سود بیشتر به یکدیگر کمک می‌کنند. در سوشال تریدینگ اغلب گروه‌ها به دنبال اطلاعات دست اول هستند تا به پشتوانه‌ی آن برای باز کردن یا نکردن یک معامله تصمیم‌گیری کنند. اما در کپی تریدینگ، فرد مستقیماً می‌خواهد به واسطه پرداخت کارمزد، از تجربه‌ی افراد حرفه‌ای استفاده کند.

تفاوت کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ چیست؟

تفاوت کپی تریدینگ و میرور تریدینگ چیست؟

میرور تریدینگ (Mirror Trading) نیز یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار معامله‌گری است. در این روش تمامی فعالیت‌های تریدر حرفه‌ای به صورت لحظه‌ای در حساب شما کپی می‌شود. برعکس کپی تریدینگ شما در میرور تریدینگ نمی‌توانید دخل و تصرفی روی معامله‌ها داشته باشید و همه چیز به صورت خودکار انجام می‌شود. این در حالی است که در روش رونویسی معاملات، سرمایه‌گذار می‌تواند در لحظه‌ی از معامله خارج شود.

تفاوت کپی تریدینگ و میرور تریدینگ چیست؟

نسخه‌های وب تریدر